Under Contruction...

 Üye olmak istiyorum
Parolamı unuttum


  • HAYATİ BİR KAYNAK OLARAK PVC
  18.03.2009

  Polivinil klorid tüm dünya üzerinde son kullanıcılar için yaşam kalitesini devam ettiren yaşamsal öneme sahip bir üründür. PVC’nin çok yönlülüğü, performans avantajları, düşük maliyeti, enerji etkililiği, kolay bulunabilirliği ve sunum özellikleri bu materyalleri birçok uygulama için ideal bir birleşik yapmaktadır. Materyalin bu özelliğini ve önemini bazen tam olarak anlamayanlar da bulunabilmektedir. Vinil oldukça fazla kullanım görmektedir ve bir çok uygulamada olmazsa olmaz bir ürün olma özelliğini taşımaktadır. Gerçekten de PVC ürünler ikinci dünya savaşından beri ticari olarak mevcut bulunmaktadır. Günümüzde ise polietilenden sonra diğer birçok plastik arasında dünya çapında en çok kullanılan reçine olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Bir çok uygulama da çevresel duyarlılık, performans ve değerden ödün vermeksizin kendi yerine kullanılabilecek bir diğer materyal bulabilmek çok zor olmaktadır. Bütün bu bahsedilen bu olumlu özellikler ile beraber PVC bazı aktivistler tarafından eleştirilmekte, bazı saldırılara maruz kalmaktadır. Anti PVC kampanyasını yürütenler doğruluğu tam kesin olarak saptanmamış çalışmalar üzerine durarak metaryalin bir çok olumlu özelliğini atıp sadece bazı yönlerini ele alıp bazı taktikler ile bu bileşik ve bu bileşiğin ana bileşini kloride karşı olumsuz görüşler beyan etmektedirler. Bunu destekleyen kampanyalar daha ziyade pek ciddi olmayan bilimsel dayanaklardan, ciddiyetsiz medya yazılarından kuvvet alarak tüketicileri PVC’den soğutmak istemektedirler. Aslında yapılan birçok bilimsel çalışma vinilin hiç de çalışma sahaları, tüketiciler ve çevre için tehlike içermediğini açıklıkla göstermektedir. Aktivistlerin söylediklerinin aksine PVC birçok çevresel avantajı açıkça göstermektedir.

  İnşaat ürünlerinde vinil

  PVC için en büyük piyasalardan bir tanesinin inşaat ve yapı sektörü olduğunu rahatlıkla söyleyebilmek mümkündür. Hatta toplam talebin yüzde 76’sını kapsadığını söyleyebilmek de olasıdır. Temel uygulama sahası iç ve dış su borularını, drenaj ve kanalizasyon borularını, bahçe korkuluk materyallerini, yer ve duvar kaplamalarını, çatı malzemelerini içermekte tel ve kablolar da kullanım olarak görülmektedir.

  Yapılan araştırmalar PVC inşaat ve yapı ürünlerinin daha başka rakip materyallere kıyasla üretim ve kullanımda çok daha fazla enerji etkiliği sunduğunu açıklıkla göstermektedir. Mesela basınçlı boruların diğer materyaller ile üretilmesinde PVC borular ile kıyaslandığında yüzde 400 daha fazla enerjinin gittiğini rahatlıkla söyleyebilmek olasıdır. Alüminyum camların diğer materyaller ile üretilmesinde yüzde 280 daha fazla enerji gider. Dökümlü demir boruların üretilmesinde ise iki katı daha fazla enerjinin gittiğini görebiliriz. Geleneksel ahşap camların üretilmesinde ise iki katı daha fazla enerjinin gittiğini görebiliriz. Geleneksel ahşap camların üretilmesinde bile PVC olanlara kıyasla yüzde 50 daha fazla enerji tüketilir.

  Bazı organizasyon ve derneklerin de PVC ile ilgili hiç de olumsuz görüşlerinin olmadığına tanık olmak mümkün. Mesela ABD Green Building Council PVC’nin veya bir başka materyalin yalnızca saf dışı bırakılıp kullanılmaması ile LEED kredilerinin koşullarının temin edildiği anlamının çıkarılamayacağını ifade etmişlerdir.

  Avrupa komisyonu raporunun birinde birçok uygulamada PVC’nin diğer materyallere kıyasla çevresel avantajlar sunacağını onaylamaktadır. PVC avantajları sadece bitmiş ürünlerde değil, yaşam döngü analizlerinde de açıklıkla görülmektedir. Üretim esnasında PVC düşük çevresel olumlu bir sonuç sunar. Çünkü etilen fosil yakıt odaklı bir üründür ve sadece yüzde 44’ü temel bileşimdir. Araştırmalarla görülmüştür ki PVC üretiminin yüzde 99’u etkilidir. Üretim prosesi sırasında gereksiz atık kalmayıp zarara neden olmaz. Kalıntılar ise birçok uygulamada yeniden kullanılabilir. Tüm bu olumlu unsurların yanı sıra tesis içi geri dönüşümde de oldukça kolay bir materyaldir.

Aşağıdaki tarih linkleri ile daha önceden yayınlanmış haberler arşivine de ulaşabilirsiniz.


 

© euronormgroup

Norm kalıp plastik imâlat san ve tic. ltd. şti.
Sitenin tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak belirtilerek dahi alıntı yapılamaz.